Popüler Ev Stilleri ve Chalk Paint Dekorasyon Önerileri

Popüler Ev Stilleri ve Chalk Paint Dekorasyon Önerileri

Son yıllarda adını gittikçe daha sık duyduğumuz retro, vintage, country gibi stillerin gerçekte ne anlama geldiğini biliyor muyuz? Ev dekorasyonunu sevmeyen yok ama kendi tarzını bilerek bunu yapan var mı? Gelin bu yazıda, Chalk Paint’in uygulandığı popüler ev stillerine daha yakından bakalım ve kendi tarzımıza en yakın ev dekorasyonu için Chalk Paint dünyası, bize ne tür seçenekler sunuyor birlikte keşfedelim…

Ev-Dekorasyonu-Ev-Stili-Populer-Ev-Stilleri-Chalk-Paint-Ic-Mekan-Dizayni-Rustik-Masa

Başarılı bir iç mekan nasıl yaratılır?

Annie Sloan’ın deyimiyle renk ve stil bu işin kalbinde yatar, ancak ben henüz amatörüm diyorsanız bu iki faktör, sizin için ayak bağı haline de gelebilir. Bu nedenle evinizi dekore etmeye başlamadan önce karar vermeniz gereken ilk şey, stilinizin ne olduğudur.

Yenilemeyi düşündüğünüz alanın kullanım amacı ve estetiği önemli tabii ki ancak en az bunlar kadar önemli olan diğer şey, tasarım fikrinizde kendi fiziksel ve ruhsal özelliklerinize göre hareket etmeniz ve dekorasyonu buna uygun yapmanızdır.

Ev-Dekorasyonu-Ev-Stili-Populer-Ev-Stilleri-Chalk-Paint-Rustic-Ev-Stili

‘Peki iyi güzel de, benim tarzım ne acaba?’ dediğinizi duyar gibiyim😊 Kimileri bu soruyu çoktan cevaplamış ve evini baştan aşağı buna uygun dekore etmiş, kimileri ise bunu ciddi ciddi ilk kez düşünüyor olabilir.

İster yeni bir tarz arıyor olun ister kendi tarzınızı yaşadığınız alana yansıtmak için keşif yolculuğunun başında durun, ev dekorasyon stilleri ve bunların Chalk Paint dünyasındaki uygulama örneklerinin sizlere ilham vereceğine inanıyorum. İşte evinde yeni bir soluk arayanlara birkaç stil önerisi 😉

Popüler Ev Stilleri

Bazıları için bir alanı dekore etmek ve düzenlemek doğal bir yetenektir. Bazıları içinse göze hoş görünmeyen bir stil ve karmakarışık renklerle sonlanan bir dekorasyondan kaçınmak için bu yeteneği itinayla işlemek gerekir.

Ev-Dekorasyonu-Ev-Stili-Populer-Ev-Stilleri-Chalk-Paint-Rustic-Retro-Vintage-Ev-Stili

Tabii ki onlarca stil var ve bunların son derece başarılı bir şekilde birleştirildiği özgün tasarımlar da mevcut. Örneğin Annie Sloan, Recipes for Rooms with Style and Color isimli kitabında bunları, 9 temel stil üzerinden analiz edip değerlendiriyor. Neoclassic, Traditional Swedish, Modern Retro, Bohemian, Vintage Floral, French Elegance, Rustic Country, Coastal ve Warehouse…

Dileyenler, bu şahane kitabı edinip her stil için anlatılan temel tema, renk ve mobilya önerilerinden faydalanabilir. Biz ise bu yazıda, ev dekorasyonu deyince akla gelen ve ülkemizde de popüler hale gelen 7 temel ev stilinden bahsedeceğiz.

Rustic Ev Stili

Rustik denildiğinde akla düz dolaplardan ziyade, üzeri işlenmiş mobilyalar ve detaylarına özen gösterilmiş ahşap görünümlü evler geliyor. Sıcaklığın ve tahtanın başrolde olduğu bu evlerde, masif masalar, ahşap şaraplıklar ve çeşitli silindir objeler, göze çarpan başlıca parçalar arasındadır.

Rahatlık ve doğallığın ön planda olduğu rustik dekorasyon tarzında, ham ve işlenmemiş ahşap malzemeler oldukça sık kullanılır. Çalışma odasında ağaç dallarından oluşan bir lambader veya yüksek tavanda göze çarpan ahşap kirişler, rustik dokunuşlara verilebilecek örneklerden sadece birkaçı.

Ev-dekorasyonu-rustik-ev-stili-populer-ev-stilleri-chalk-paint-4

El yapımı ürünlerin ve doğal malzemelerin göz doldurduğu bu stilde, keten perdelere, ağaç kütüklerinden yapılmış sehpa ve taburelere, taş bir şöminenin karşısında içine gömüleceğiniz rahat minder veya koltuk takımlarına kolayca rastlayabilirsiniz.

Doğadan ilham alan rustik ev stilinde, başta toprak tonları olmak üzere aynı doğadaki gibi yeşilin birçok tonu ile de karşılaşmak mümkün. Kahverengiye ek olarak, siyah ve beyazın uyumundan faydalanan rustik severlerin sayısı, oldukça fazla.

Rustic-Table-Rustik-Ev-Stili-Ev-Dekorasyonu-Chalk-Paint-Populer-Ev-Stilleri

Annie Sloan, bu konuda skalayı daha da zenginleştiriyor ve Rustic Country adını verdiği ev stilinde; koyu ve güçlü yeşillere ek olarak, derin mavilere, kahvemsi kırmızılara ve turunculara da kucak açıyor. Greeny-Aubusson Blue, Provence yeşili, parlak Silky kırmızı ve kırık beyaz olarak düşünebileceğiniz Old White, bu stil için biçilmiş kaftan.

Country Ev Stili

Country, kır evi ve kırsal yaşam ihtiyaçlarını öne alan bir dekorasyon türü olarak düşünülebilir. Bu nedenle diğer ev stillerine göre fonksiyonelliğe daha çok odaklandığını söyleyebiliriz. Fakat bu onu, iç açan renkli tasarımlardan alıkoyan bir durum değildir kesinlikle. Özellikle gül vb. çiçek desenlerinin evin birçok yerinde kullanıldığı country, pastel tonların ağırlıklı olduğu bir stildir ve dekorasyonda pembe, açık mavi ve açık yeşilden sıklıkla faydalanılır.

Ev-Dekorasyonu-Country-Ev-Stili-Populer-Ev-Stilleri-Chalk-Paint-Cicek-Desenleri-Duvar-Kagidi

Country tarzı, ülkeden ülkeye değişiklik gösterse de rahatlık, sıcaklık ve eskileri anımsatan havası hepsinde ortaktır. Country stilinde Fransızlar daha detaylı ve işlemeli tasarımlara yer verirken, İngilizler daha dinlendirici ve sakin bir dekorasyon tarzını benimserler. Amerikan Countrysi’nde ise ahşaba daha çok ağırlık verilir.

Ev-Dekorasyonu-Vintage-Country-Ev-Stili-Populer-Ev-Stilleri-Chalk-Paint-Cicek

Country ev stilinde perdelerden koltuk minderlerine, duvar kağıtlarından dolap kapaklarına kadar her yerde çiçek desenlerine rastlamak mümkündür. Doğanın saflığı ve esintisi, bu çiçeklerle ve evin içinde sıkça kullanılan beyaz, gri ve açık yeşil dokunuşlarla, kendine yer bulur.

Retro Ev Stili

Retroyu en basit haliyle, geçmiş dönemlere ait mobilya, aksesuar ve renklerin kullanıldığı dekorasyon tarzı olarak tanımlayabiliriz. Özellikle 1950-1980 yılları arasında kullanılan mobilyalardan esinlenilen retro ev dekorasyonunda, geometrik desenli halı, kırlent vb. dekoratif ürünlerden epeyce faydalanılır.

Ev-Dekorasyonu-Retro-Ev-Stili-Populer-Ev-Stilleri-Chalk-Paint-3

Sarı, bordo ve hardal tonlarının, grafik desenlerin, silindir açılı, ahşap ayaklı mobilyaların sıklıkla karşımıza çıktığı bu tarzda; parlak ve canlı renkler kadar, bunların soluk tonlarına da yer verilir. Demir şamdanlar, duvar saatleri ve metal çerçeveli tablolar, retro tarzına uygun objelerdendir. 

Ev-Dekorasyonu-Retro-Ev-Stili-Populer-Ev-Stilleri-Chalk-Paint-Retro-Yatak-Odasi

Her ne kadar geçmiş dönemi esas alsa da retro tarzını, dilerseniz modern öğelerle harmanlayarak da kullanabilirsiniz. Mesela aşağıdaki fotoğrafta görülen çalışma alanı, modern retro stiline göre boyanmış bir ofis örneğidir.

Ev-Dekorasyonu-Retro-Ev-Stili-Populer-Ev-Stilleri-Chalk-Paint-Modern-Retro-Ofis-Annie-Sloan

Annie Sloan, ofis duvarında parlak English Yellow rengini tercih ederken, masada Provence tonunu kullanmış. Sandalyenin metal ayakları Florence ile boyanıp Dark Wax ve Clear Wax ile sabitlenmiş. Seçilen mobilya ve aksesuarlar, modern çizgilerle geçmişin güzel bir kombinasyonu. Dilerseniz siz de böyle kombinler yaratabilirsiniz.

Vintage Ev Stili

Vintage da retro gibi eski dönem mobilyalarını içeren bir ev dekorasyon tarzıdır. Özellikle 1920 ve 1950 yılları arasında kullanılan dönem mobilya ve aksesuarlarını, kendi eşyalarınızla birlikte kullanarak evinizde geçmişin izlerine yer verebilirsiniz. Rahatlığın ön planda olduğu bu dekorasyon tarzında, aynı country stilinde olduğu gibi çiçek deseni oldukça fazla kullanılır.

Ev-Dekorasyonu-Vintage-Ev-Stili-Vintage-Floral-Populer-Ev-Stilleri-Chalk-Paint

Eskitme eşyalara ve oymalı mobilyalara sıklıkla yer verilen vintage evlerde, eski model abajurlar ve vazolar, bu stili tamamlayan başlıca öğeler arasındadır. Romantik desenlerden ve çiçek temasının hâkim olduğu koltuk şalı, kırlent, perde vb. ev tekstilinden faydalanarak, evinize samimi ve sıcak bir hava katabilirsiniz.

Ev-Dekorasyonu-Vintage-Ev-Stili-Populer-Ev-Stilleri-Chalk-Paint-2

Renk olarak genelde sade ve birbiriyle uyumlu yumuşak tonların kullanıldığı vintage stilde, canlı renklerden de yararlanmak mümkün tabii. Ancak Annie Sloan’ın da kitabında bahsettiği gibi, bunu incelikle yapmak gerekiyor.

Örneğin Vintage Floral stilinde bir ev dekore etmek istiyor ve ortama zengin tonlara sahip gerçek çiçekler dahil etmeyi düşünüyorsanız, bu renklerin etkisini nötr tonlara göre ayarlamanız gerektiğini de bilmelisiniz. Seçtiğiniz renklerin çok parlak olması, mobilyalardaki çiçek motifleriyle çatışma yaşamanıza neden olup sizi, uyum içindeki huzurlu bir dekorasyondan uzaklaştırabilir. Bu açıdan bu tip bir dizaynda, yumuşak kırmızıları, pembeleri ve şeftali gibi göze hoş gelen sıcak ve rahatlatıcı renkleri tercih etmenizde fayda var.

Ev-Dekorasyonu-Country-Ev-Stili-Populer-Ev-Stilleri-Chalk-Paint-Cicekler

Bohem Ev Stili

Bohem dekorasyon, son derece renkli mobilyaların, canlı tonların ve etnik desenlerin kullanıldığı bir stil türüdür. Hint ve Roman esintileri içeren tasarımlarda yakın zamanda makromelere de yer verildiği için bu stili, beyaz ve keten tonları ile de ananlar bulunuyor.

Ev-Dekorasyonu-Bohemian-Bohem-Ev-Stili-Populer-Ev-Stilleri-Chalk-Paint-Yastiklar

Canlılık, enerji ve iç içe geçen desenlerin doldurduğu koltuklar, minderler, yastık kılıfları, duvar örtüleri, halılar ve daha birçok dekoratif obje, karmaşanın içindeki düzen gibi. Yani seven çok sever, sevmeyen de hiç sevmez 😉

Görseldeki ahşap oymalara sahip kapı, bohem stilin cesur bir örneği. Gerek kullanılan desenler gerekse renkler, son derece canlı ve çarpıcı.

Ev-Dekorasyonu-Bohemian-Bohem-Ev-Stili-Populer-Ev-Stilleri-Chalk-Paint-Bohem-Vintage-KapiEv-Dekorasyonu-Bohemian-Bohem-Ev-Stili-Populer-Ev-Stilleri-Chalk-Paint-Bohem-Vintage-Kapi-2

Chalk Paint’in yıldız yeşili Florence ve Antibes Green, farklı oranlarda karıştırılarak kullanılmış, ayrıca bazı bölümlerde Old White ve English Yellow da bu karışıma eklenmiş. Napoleonic Blue ile Emperior’s Silk’in bir araya gelmesiyle güzel bir mor tonu elde edilmiş ve bu da paneller üzerinde uygulanmış. Derinlik katmak için ise Barcelona Orange ve Emperior’s Silk renklerinden faydalanılmış.

Bu örnekte de görüldüğü gibi buradaki temel kural, stilin ana özelliklerini iyi bilmek, sonrasında ise hayal gücünü cesurca kullanmak 😊

Elegant Ev Stili

Genelde süslü ve varaklı ağır mobilyaların göze çarptığı elegant ev stilinde, bakan kişide zarafet ve şıklık hissi yaratılmak istenir. Fakat zarafet; çekici ve sofistike olmakla birlikte, ulaşılabilir de olmalıdır. Bu, tasarım noktasında kişiden kişiye değişiklikler gösterse de nihai amaç, olumlu ve kalıcı bir ilk izlenim yaratmaktır.

Ev-Dekorasyonu-Elegant-Ev-Stili-Populer-Ev-Stilleri-Chalk-Paint-Altin-Suslemeler

Elegant bir stil sahibi olmak, illa barok veya altın kaplama eşyalarla döşenmiş bir ev dekorasyonu oluşturmayı gerektirmez. Örneğin Annie Sloan’ın French Elegance olarak bahsettiği stilde, Fransızların yaldızlı zarafeti ve abartısız ihtişamını yansıtmak için farklı yollar deneniyor.

Ev-Dekorasyonu-French-Elegance-Elegant-Ev-Stili-Populer-Ev-Stilleri-Chalk-Paint

Mesela ahşap bir karyola hayal edin; çerçevesi kıvrımlı ve zarif çizgilere sahip olsun, çerçevenin içi ise sade desenli, şık bir kumaşla doldurulmuş... İşte tam da bu örnekte olduğu gibi, elegant dekorasyonda her şeyde hafif ve hassas bir dokunuş vardır ve doğadaki kabuklarda yer alan doğal eğriler, stilin içine sızar.

Ev-Dekorasyonu-Elegant-Dining-Room-Elegant-Ev-Stili-Populer-Ev-Stilleri-Chalk-Paint

Annie Sloan kendi elegant dekorasyon çalışmalarında; Provence, Arles, Antibes Green, Coco, White, Louis Blue, Napoleonic Blue gibi renklerden ve bunların karışımlarından sıklıkla faydalanıyor. Eskitmeler ve varaklı çalışmalara eklenen yaldızlar da elegant stil için iyi eşlikçilerdendir.

Coastal Ev Stili

Coastal dekorasyonu için tipik sahil evi dekorasyonudur diyebiliriz. Kıyı kasabalarındaki yazlık evlerde sıklıkla karşılaşılan, mavi, beyaz, lacivert ve yer yer de kırmızı tonlara yer verilen bir stildir. Yazın aydınlığını ve ferahlığını taşıyan coastal ev stilinde, genellikle açık renkler hakimdir.

Deniz teması tüm dekoratif objelerde karşımıza çıkar. Deniz feneri şeklinde mumluk, çapa şeklinde duvar süsleri, denizin ve mavinin işlendiği yastıklar, göze çarpar. Midye kabukları, balıkçı ağları, deniz yıldızı gibi aksesuarlar da ortama gerçeklik kazandırır.

Ev-Dekorasyonu-Coastal-Ev-Stili-Sahil-Evi-Stili-Populer-Ev-Stilleri-Chalk-Paint-Yazlik-Ev Ev-Dekorasyonu-Coastal-Ev-Stili-Sahil-Evi-Stili-Populer-Ev-Stilleri-Chalk-Paint-Yazlik-Ev-2

Coastal tarzı evlerdeki eskitilmiş ahşap mobilyalar, atmosfere sıcaklık katarken denizin yıpratıcı etkisini de vurgulamak ister gibidir. Keten kumaşlar ise sadeliği ve huzuru yansıtır.

Modern ve spor görünümü sevenler kadar, minimal çizgilerden hoşlananlara da hitap eden coastal tarzı; gösterişten uzak, sadeliğe ve konfora odaklanan bir ev stilidir.

Sizin Stiliniz Hangisi?

Eveeet, şimdi sıra sizde!

Anlatılan popüler ev stilleri ve dekorasyon tarzları arasından size yakın olanı belirlediyseniz, Sedef Sanat'ın Instagram sayfası ve Annie Sloan'ın web sitesindeki detaylı uygulama örneklerine bakabilir, aklınızdaki tasarımı zenginleştirecek yeni fikirler edinebilirsiniz.

Ev-Dekorasyonu-Bohemian-Bohem-Ev-Stili-Populer-Ev-Stilleri-Chalk-Paint-Bohem-Lamba

Yenilediğiniz alanda Chalk Paint kullanarak, bu şahane boyanın uygulama kolaylığı ve zengin renk skalasının tadını çıkarabilir ve dekorasyon yolculuğunuzu daha da keyifli hale getirebilirsiniz. Chalk Paint size ihtiyaç duyduğunuz tazelenmenin, aslında ne kadar zevkli ve kolay olabileceğini göstererek, sizin en büyük yardımcılarınızdan biri olacaktır😊 

Ev-dekorasyonu-rustik-ev-stili-populer-ev-stilleri-chalk-paint Ev-dekorasyonu-rustik-ev-stili-populer-ev-stilleri-chalk-paint-2

Son olarak; daha önce de söylediğim gibi bu dekorasyon tarzlarını, evinize harfi harfine, katı kurallarla uygulamanız gerekmiyor. Dilerseniz iki stili birbiriyle harmanlayarak kullanabilirsiniz. Temel ilkelere uyarak ancak kendi ruhsal ve fiziksel ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmeden, seçtiğiniz stile kendi özgün dokunuşlarınızı yapabilirsiniz.

Geriye sadece karar vermek ve yola çıkmak kalıyor galiba😉

Görüş, öneri ve yorumlarınızı bize yorumlar ve iletişim bölümünden iletebilir, dilerseniz uygulama örneklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Keyifle ve sevgiyle kalmanız dileğiyle…

Yorum gönder

Konu hakkındaki fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.
E-mail adresinizi spam için kullanmayız ve sitemizde göstermeyiz.

* Zorunlu alanlar