Mobilya Boyama | Chalk Paint ile Evinizin Ruhunu Yenileyin

Mobilya Boyama | Chalk Paint ile Evinizin Ruhunu Yenileyin

Evlerimiz en büyük mabetlerimiz ya da öyle olmasını umduğumuz yerlerdir. İçinde huzurlu ve güvende hissetmek isteriz. Ve bir adım sonrasında da keyifli… Belki de bu yüzden kendi tarzımızı, hayata bakış açımızı yansıtan mobilya, aksesuar ve renklerle onu süslemeye bayılırız. Fakat ne kadar iyi bakarsak bakalım evdeki eşyalar, zamanla yıpranır ve ilk günkü ruhunu kaybetmeye başlar. Bu durumda önümüze iki seçenek çıkar: Atmak ya da olanı yenilemek. Eğer siz de benim gibi onarmanın kıymetini anlatan bir ailede büyüdüyseniz tercihiniz muhtemelen, atmak yerine yenilemek, mobilya boyama yoluyla eskiye sahip çıkmaktan yana olur.

Peki eskiye sahip çıkmak hiç yenilenmemek midir? Hayır tabii ki değil. Gelin bu yazıda, Chalk Paint ile mobilya boyamanın bize sunduğu seçeneklere ve dönüşen mobilyaların tazeleyici ruhuna biraz daha yakından bakalım…  

 

Evde Mobilya Boyama

 Evde mobilya boyama fikri, ilk anda gözünüzü korkutabilir fakat sakın ola geri adım atmayın. Zira Chalk Paint teknolojisi, sunduğu kolaylıklarla endişelerinizi boşa çıkarıyor. (Bizzat deneyimlediğim için iddiada bulunabilirim😉)

Peki bu boyayı kendi kendine uygulamak, gerçekten bu kadar kolay mı? Açıkçası ben kendimi bu konuda son derece beceriksiz gören biri olarak, katıldığım ilk mobilya boyama atölyesinde önyargılarımı ciddi şekilde kırdım. Öyle ki zigon sehpa takımının kalan son iki parçasını boyamak için, bir sonraki atölyenin açılmasını iple çektim. İkinci atölyede, ilkine göre daha cesur ve keyifliydim. Bu sefer grup çalışmasına katılmıştım ve sanırım ne kadar mutlu olduğum yüzümden anlaşılıyordur😊 

mobilya-boyama-chalk-paint-atolye-hatirasi

İkinci atölyenin verdiği coşkuyla evde ne bulursam boyamaya başladım. Baştakiler biraz amatör oluyor tabii, ama boyadıkça insan alışıyor.

Sanırım benim açımdan işin en güzel tarafı, bu boyanın hataya izin veren yenilikçi yapısı oldu. Yani mesela bir sehpa boyadım, ama çeşitli yerlerde hata yaptım diyelim. Boyanın kapatıcılığı o kadar güzel ki beğenmediğim yerleri, ek bir işlem yapmadan tekrar boyayabiliyorum. E bu da özellikle yeni başlayanlar için son derece önemli bir özellik.

mobilya-boyama-chalk-paint-stencil-uygulamasi 

Bu fotoğrafta balkonum için aldığım çiçekliği görüyorsunuz. Oldukça uygun fiyata aldığım bu çiçekliği boyarken başlangıçta hiçbir sorun yaşamadım. Fakat boyamayı bitirip iş stencil (desen kalıbı) kullanmaya gelince, biraz canım sıkıldı çünkü kalıbı yanlış uygulamıştım. Üstelik elimde istediğim tonda yeterli boya da kalmamıştı ☹

Ne yapsam diye düşünürken aklıma elimdeki renklerle oynamak geldi. İki rengi karıştırıp yeni bir ton elde ettim ve hoşuma gitmeyen bölgelere, desen kalıbıyla aşağıdaki süslemeleri ekledim.

mobilya-boyama-chalk-paint-ciceklik

Ne kadar amatör olursa olsun, insanın kendi ürettiği şeyi kullanması, ayrı bir zevk hakikaten. Ayrıca Chalk Paint, ‘mobilya boyamada hata yoktur, sadece sanat vardır’ diye kendi kendime havalı cümleler kurmama ve gülümsememe izin veriyor. E, daha ne olsun… 😊

Atmak mı Yenilemek mi?

En başta sorduğumuz soruya dönecek olursak; bu iş, bir çeşit virüs gibi diyebilirim. Yani bir kere dönüştürmenin tadını alınca, kolay kolay bırakamıyorsunuz. Evdeki eşyalara bakışınız değişiyor. Başlangıçta sadece eskidiği için yenilemek istediğiniz mobilyalara, sırf tazelenmek için tarzını değiştirdiğiniz eşyalar ekleniyor.

Chalk Paint’in renk skalası ve uygulama örnekleri, bu konuda inanılmaz ilham veriyor. Gerek Sedef Sanat’ın gerekse Annie Sloan’ın sayfasına her girdiğimde, ‘Aaa bu da mı yapılabiliyormuş?’ demekten kendimi alamıyorum. Üstelik tüm evi tadilata sokmaktansa mobilyalarla oynayarak evin ruhunu yenilemek, kulağa çok daha akılcı ve keyifli geliyor.

Chalk Paint ile Eskiyi Yenile

Yenileme konusunda hemfikirsek, sırada bu işi kimin yapacağı sorusu var. Bir önceki yazıda bu konudaki seçenekleri detaylarıyla anlatmıştım. Dilerseniz kendiniz videolar izleyip bunları uygulayarak dilerseniz de Sedef Sanat gibi bir atölyeden yardım alarak Chalk Paint dünyasına adım atabilirsiniz. Atölyelere katılıp temel ve ileri Chalk Paint tekniklerini öğrenebilir veya işi ustasına bırakıp Sedef Sanat’ın sizin yerinize mobilyalarınızı yenilemesini tercih edebiliriniz.

Eskiyi yenileme, hayal gücünden başka sınır tanımayan bir alan. En güzel taraflarından biri de sunduğu bu özgürlük galiba. Mağazalardaki standart mobilyalardan sıkılanlar için ideal. Sonuçta dilediğiniz stili evinize yansıtmakla kalmıyor, tasarımı tamamen size bağlı olan özgün bir ürüne de sahip olmuş oluyorsunuz.

mobilya-boyama-chalk-paint-masa-sandalye-takimi-yenileme

mobilya-boyama-chalk-paint-vintage-yemek-masasi-sandalye

Chalk Paint’e en çok yakışan stiller neler derseniz, açıkçası burada epey geniş bir yelpaze sizi bekliyor. Siz hangi tarzı kendinize daha yakın hissediyorsunuz? Aslında karar vermeniz gereken bu bence. Rustic, retro, vintage, country, bohemian, elegant…

mobilya-boyama-chalk-paint-masa

Kendinize sorun: Salaş ve renkli şeyleri mi seviyorsunuz, yoksa daha ışıltılı ve gösterişli tasarımları mı? Sizi cezbeden daha çok doğa içindeki kır evleri mi yoksa şehrin içinde yer alan sadelik ve modernlik timsali daireler mi?

mobilya-boyama-chalk-paint-gotik

Eğer içinizde eskiye dinmeyen bir özlem varsa, Chalk Paint’in mat dokusu ile evinizde geçmişin izlerini taşıyan fakat şıklıktan taviz vermeyen dönüşüm örneklerine imza atabilirsiniz. Dilerseniz son yıllarda popüler hale gelen ‘vintage’ ve ‘rustic’ rüzgarlara kendinizi kaptırabilir; ister salaş-şık, ister sade ve zarif, içinizden geçen stille hem evinizde hem de ruhunuzda yeni bir pencere açabilirsiniz. Siz yeter ki isteyin, hayal edin ve deneyin😊

Yorum gönder

Konu hakkındaki fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.
E-mail adresinizi spam için kullanmayız ve sitemizde göstermeyiz.

* Zorunlu alanlar