Mobilya Boyamaya Nereden Başlamak Lazım?

Mobilya Boyamaya Nereden Başlamak Lazım?

Son yıllarda iyice trend haline gelen ve Türkçe’ye Kendin Yap olarak çevirebileceğimiz DIY (Do It Yourself) akımı, tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına almış durumda. Mobilya boyama da bu akımdan nasibini aldı tabii ki. İnsanın yeni yetenekler kazanması güzel ama söz konusu olan evimizdeki eşyalar olunca, insan ister istemez iki kere düşünüyor. Peki Chalk Paint ile mobilya boyamak söylenildiği kadar kolay mı ve işe nereden başlamak lazım? Gelin bu sorulara birlikte cevap arayalım…

Mobilya Boyama Denince

Mobilya boyama denince akla ilk gelenler genelde dolap boyama, masa boyama gibi her evde olan temel eşyaları boyamak oluyor. Ancak Annie Sloan’ın dahiyane ürünü Chalk Paint, bu alandaki sınırları oldukça genişletmiş durumda. Bir önceki yazıda da değindiğim gibi; bu boya sayesinde mobilya boyama işi, sadece ahşap boyama olarak algılanmaktan çıkmış vaziyette.

mobilya boyama kapi cerceve chalk paint

Chalk Paint, abajur başlığından kumaş perdeye, metal çerçeveden teflon tavaya, PVC pencereden seramik vazoya kadar kişiye birçok uygulama alternatifi sunuyor. Hatta betona, duvara, taşa bile uygulanabiliyor. Dolayısıyla belki aklınızda sadece bir sandalyeyi boyamak varken kendinizi, yatak odanıza giden koridoru boyarken bulabilirsiniz😉

Nereden Başlamalıyım?

Eğer yeni şeyler keşfetmeyi seven biriyseniz sizin için ilk seçenek, kendi kendine yapmayı denemek olabilir. Başta Sedef Sanat’ın Instagram sayfasındaki Chalk Paint uygulama örnekleri olmak üzere, internette bu konuda çok sayıda video bulunuyor. Deneme yanılma yoluyla öğrenmeyi seviyorsanız bunları izleyip uygulamak muhtemelen hoşunuza gidecektir.

İhtiyaç duyduğunuz tüm malzemeleri, şehrinizde bulunan Annie Sloan Chalk Paint bayisinden kolaylıkla temin edebiliriniz. Ayrıca ufkunuzu açmak için Annie Sloan’ın resmî sitesinde yayınlanan videolara göz atabilir ve buradan yeni fikirler edinebilirsiniz.

mobilya boyama kahverengi çekmece doku

Mobilya Boyama Atölyeleri

Kendi kendine bir işi öğrenmek zor geliyorsa atölye çalışmaları, size daha cazip görünebilir. Benim yaptığım gibi Sedef Sanat’ın birebir gerçekleştirdiği mobilya boyama atölyelerinden birine katılmak, işinizi epey kolaylaştıracaktır.

Yenilemek istediğiniz küçük bir parça eşyanızı (sehpa, komodin, sandalye vb.) alıp Mobilyanı Getir Atölyesi’nde katılabilir ve dilediğiniz bir uygulama tekniğini seçerek işe başlayabilirsiniz. Böylece bir hoca eşliğinde mobilya yenilemenin tadına varır ve olası hataları nasıl düzelteceğinizi ilk elden öğrenmiş olursunuz.

mobilya boyama yeşil dolap komodin yenileme

Chalk Paint ile Mobilya Boyama Teknikleri

Ben mobilyamı getirmek değil, teknik öğrenip kendim uygulamak istiyorum’ diyorsanız Chalk Paint boyama tekniklerinin gösterildiği atölyeler, tam size göre olabilir. Temel ve ileri teknikler olarak ikiye ayrılan atölyelerde, Chalk Paint ile mobilyalarınıza nasıl dokunuşlar yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Sonrasında tarzınıza en uygun yöntemi seçip evinizdeki mobilyalar üzerinde deneyebilirsiniz.

Dokulu uygulamadan doğal yöntemlerle çatlatmaya, çift renkli eskitmeden kuru süpürmeye kadar değişik teknikleri öğrendikçe, insanın evdeki eşyalara bakışı değişiyor. Öyle ki artık evde bana eskisi gibi keyif vermeyen bir eşya gördüğümde veya kendimi tazeleyecek yeni bir stil denemek istediğimde, ne yapacağımı çok iyi biliyorum. Alıyorum elime boyayı fırçayı, başlıyorum renklerle oynamaya ve her seferinde iyi ki yapmışım diye bırakıyorum elimdekileri.

mobilya boyama doku varak çalışması

Temel teknikler bana yetmez diyorsanız bir adım sonrasında ileri teknikler atölyesine katılabilirsiniz. Bu atölyede mobilya süsleme üzerine çeşitli yöntemler öğretiliyor. Dekopaj ne demek, stencil nasıl uygulanır, varak ve çatlatma teknikleri ne tür mobilyalarda daha iyi durur gibi soruların cevabını bu atölyelerde bulabilirsiniz.

Bakın Burada, Hazır Boyanmışı Var :)

Eğer bu seçeneklerin hiçbiri size uygun değilse ya da bir şekilde kulağınıza zahmetli geliyorsa, işi ustasına bırakmak da iyi bir seçenek olabilir tabii ki😉 Sedef Sanat, mobilyanızı sizin yerinize boyayıp yeniliyor ve üzerinde dilediğiniz tekniği uyguluyor. Siz hayalinizdeki stili ve evinizde görmek istediğiniz enerjiyi, onlara anlatın yeter.

mobilya boyama iki kapaklı dolap

Son olarak evinize yeni bir mobilya almak istiyor ancak istediğiniz tarzda ve fiyatta bir ürün bulamıyorsanız, Sedef Sanat’ın ve onun yeni markası Unique Deco'nun Instagram paylaşımlarını takip etmenizi şiddetle tavsiye ederim. Zira baktığınızda bu eski püskü şeyden ne olur diyeceğiniz mobilyaları alıp farklı tarzlara hitap edecek şekilde yeniliyor ve satışa sunuyorlar. Eğer onlar kendi hayallerindekini bu ürünlere yansıtmaya başlamadan iletişime geçerseniz, mevcut mobilyaları sizin istediğiniz stilde baştan yaratmaları da mümkün. Sizlere fikir vermesi için buraya birkaç şahane dönüşüm örneğini bırakıyorum.

mobilya boyama olive 2

mobilya boyama yenileme

Evet, artık mobilya boyama yollarını öğrendiğinize göre size uygun yöntemi seçip Chalk Paint dünyasını keşfetmeye başlayabilirsiniz. Konuyla ilgili merak ettiklerinizi bize yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

Yorum gönder

Konu hakkındaki fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.
E-mail adresinizi spam için kullanmayız ve sitemizde göstermeyiz.

* Zorunlu alanlar